Annons

Granne om sexhandeln i Norrtälje: “det är ofta män som kommer in och ut ur salongerna”

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-04-01 – av Daniel Rämsell
2 min läsning
Annons
Flygfyren

NORRTÄLJE. AON har granskat Norrtäljes thaimassagesalonger och hälften av dem har erbjudit sexuella tjänster. Avslöjandet har engagerat många, inte minst i sociala medier. Nu har vi varit i kontakt med en styrelseordförande för en bostadsrättsförening som hyr ut lokaler till en av de berörda salongerna samt en bostadsrättsinnehavare för att göra deras röster hörda.

Allt Om Norrtälje har valt att anonymisera bostadsrättsföreningen och dess ordförande samt bostadsrättsinnehavaren för att låta thaimassagesalongerna och berörda kvinnor förbli anonyma.

Bostadsrättsägare:

Annons

- Det är svårt att bevisa att det förekommer någon sexhandel i lokalerna men jag kan helt klart säga att det ofta är män som kommer in och ut ur salongerna, säger en boende i en av de börda fastigheterna.

Vad anser du angående att det förekommer sexhandel i anslutning till din bostad?
- Det är inte kul att det förekommer sexhandel hos grannarna. Det är fruktansvärt, för att tala klarspråk, säger hen vidare.

Styrelseordförande:
Vad anser du som ordförande föreningen om att det förekommer sexhandel i era lokaler?

- Vi kände inte till det. Men nu när vi gör det, så ser vi allvarligt på det, såklart. Men jag anser att de här är en polisiär angelägenhet. Vi som hyresvärd kan inte kontrollera deras verksamhet, säger representanten.

Är detta något ni sedan tidigare har misstänkt eller rapporterat till polisen?

- Vi har inte misstänkt något. Det är heller ingen i föreningen som rapporterat om det, säger hen.

Kommer ni att vidta några åtgärder med anledning av detta faktum?

Annons
Flygfyren

- Vi kommer att prata med de hyresgäster som det berör, i det här fallet salongerna. Men jag hoppas att polisen sätter resurser för att att förebygga detta. Vi från styrelsen kommer att prata med de som hyr lokalerna där det utövas thaimassage, säger hen.

Vad har har ni i styrelsen för ansvar för att se till att det inte förekommer brottslighet i era lokaler?

- Vi kontrollerar alltid de bolag som skall hyra av oss. Sedan utgår vi ifrån att det är en laglig verksamhet de bedriver, oavsett om det är en Thaisalong eller frisörsalong det gäller. Vi är tacksamma för den här informationen, så att vi kan jobba vidare med detta. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

”Som vildvittror” – boende MÅSte ducka för måsarna

Publicerad Idag 07:00 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

Måsungar på marken har fått vuxna måsar att attackera förbipasserande på Övre Bryggårdsgärdet.Nu vittnar boende om att de knappt kan röra sig normalt på vissa gator.

Måsungar som ramlat ur sina bon rör sig just nu i området kring Övre Bryggårdsgärdet i Norrtälje. Det har fått måsföräldrarna att gå till försvar – och flera boende upplever att de blir attackerade när de passerar.

Allt om Norrtälje har uppmärksammat problemet, som gjort att förbipasserande tvingats ducka, byta väg eller skynda sig förbi vissa platser.

Annons

En av de drabbade beskriver situationen som både absurd och obehaglig.

— Likt vildvittror störtar de ur skyarna, skriker och siktar in sig på huvudet. Man vågar knappt gå där längre, säger Jerry Engström, boende i området.

Enligt sajten fagelskyddsgruppen.se blir måsar ofta aggressiva när de skyddar sina ungar och försöker då avleda människor från området. I vissa fall kan de dyka, slå med vingarna eller träffa med klor, särskilt större arter som gråtrut och silltrut. Problemet är oftast tidsbegränsat och brukar upphöra när ungarna blivit flygfärdiga och lämnat platsen.

— Jag är rädd att bli av med både hull och hår, men har lyckats värja mig hittills, avslutar Engström.

Annons

Grattis alla studenter – bildextra från utspringet

Publicerad Igår 14:23 – av Tobbe Rydsheim
Glädjen var stor utanför Rodengymnasiets huvudentré. FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Studentmössor, skyltar, jubel och glädjetårar. På torsdagen sprang årets studenter ut från Rodengymnasiet i Norrtälje.

Under dagen samlades familjer, vänner och anhöriga för att ta emot studenterna när de sprang ut från skolan.

På plats syntes studentskyltar, blommor, kramar och glada firanden.

Annons

För många markerar dagen slutet på skoltiden – och början på något nytt.

Allt om Norrtälje var på plats vid utspringet och fångade delar av firandet i bilder.

Bildextra: Se bilderna från studentutspringet på Rodengymnasiet.

 

 

Annons

Vägglöss på Barnens ö – kollo flyttas

Publicerad Igår 07:00 – av Tobbe Rydsheim
En kollogården Barnens ö på Väddö i har drabbats av vägglöss. Byggnaden ska saneras, men inga sommarkollon behöver ställas in. Foto: SVT/Anticimex
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kollogården Barnens ö på Väddö i har drabbats av vägglöss. Byggnaden ska saneras, men inga sommarkollon behöver ställas in. Det rapporterar SVT Stockholm. P4 Stockholm var först med nyheten.

Vägglöss har upptäckts på kollogården Bergängen på Barnens ö på Väddö.

Enligt SVT upptäcktes vägglössen i samband med en privat bokning för omkring två veckor sedan. Gäster slog larm om misstänkta vägglöss, vilket senare bekräftades av Anticimex.

Annons

Barnens ö har därefter inlett saneringsåtgärder. Ett kollo som skulle ha startat på Bergängen på fredag flyttas till en annan gård på området.

Enligt Barnens ö kommer inga kollon att behöva ställas in. Kollogården öppnas inte igen förrän Anticimex bedömer att saneringen är genomförd.

Barnens ö arrangerar sommarkollon för barn från bland annat Stockholms stad, Nacka och Solna. Verksamheten bedrivs på totalt 23 gårdar på området.

Annons
Flygfyren

Arbetslösheten stiger i Norrtälje – jobben minskar

Publicerad Igår 06:00 – av Tobbe Rydsheim
Ungdomsarbetslösheten i Norrtälje kommun ökade i maj. Enligt Arbetsförmedlingens statistik var 5,4 procent av kommunens 18–24-åringar inskrivna som arbetssökande. Foto: Arbetsförmedlingen / AI-genererad
1 min läsning
Annons

Efter sju månader av nedgång går ungdomsarbetslösheten i Norrtälje uppåt igen. Samtidigt har antalet lediga jobb i kommunen minskat kraftigt på en månad. Det visar statistik från Arbetsförmedlingen som Newsworthy har analyserat.

Ungdomsarbetslösheten i Norrtälje kommun ökade i maj. Enligt Arbetsförmedlingens statistik var 5,4 procent av kommunens 18–24-åringar inskrivna som arbetssökande.

Ökningen är liten, men bryter en längre trend. Det är första gången sedan september 2025 som ungdomsarbetslösheten ökar på årsbasis.

Annons

Den totala arbetslösheten i kommunen låg samtidigt kvar på 5,1 procent, vilket är oförändrat jämfört med samma månad förra året. Norrtälje har fortfarande en lägre arbetslöshet än Stockholms län som helhet, där arbetslösheten uppgick till 6,7 procent.

Samtidigt minskar antalet lediga jobb i kommunen. Den 11 juni fanns 220 jobbannonser ute i Norrtälje hos Arbetsförmedlingen, motsvarande omkring 300 tjänster.

En månad tidigare fanns 283 annonser ute, motsvarande knappt 400 tjänster. Det innebär att antalet jobbannonser har minskat med 63 på en månad.

Trots nedgången är efterfrågan fortsatt stor inom flera yrkesgrupper. Flest lediga tjänster finns inom vård och omsorg.

 

Annons

Fakta: Yrken med flest annonserade jobb

Topp 3:
• Undersköterskor inom hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering: 48
• Taxiförare: 20
• Personliga assistenter: 19

Läs mer

• Städare: 18
• Vårdbiträden: 17
• Grundutbildade sjuksköterskor: 14
• Kockar och kallskänkor: 12