Marie-Louise Ovesjö har tillträtt som ny chefläkare vid Norrtälje sjukhus och inom primärvårdssektorn hos Tiohundra, efter att tidigare ha innehaft positionen som klinisk farmakolog vid Södersjukhuset.
Marie-Louise uttrycker stor entusiasm över sitt nya uppdrag, särskilt med tanke på de nya utmaningarna och möjligheterna som Tiohundras välrenommerade verksamhet och den unika Norrtäljemodellen erbjuder.
– Det är oerhört spännande att få vara en del av detta och bidra med mitt kunnande här, konstaterar hon i ett pressmeddelande.
Med en bakgrund som klinisk farmakolog på Södersjukhuset under 15 år och som deltagare i Region Stockholms läkemedelskommitté, där hon bidrog till säker läkemedelsanvändning, är Marie-Louise väl förberedd för sin nya roll. Som chefläkare kommer hon att engagera sig i patienternas säkerhet och vårdkvalitet samt att företräda Tiohundra i regionala forum. Marie-Louises passion ligger i att samarbeta och dela med sig av kunskap för att ständigt förbättra patientvården.
– Att få arbeta tillsammans och utbyta kunskaper och insikter för att förbättra för våra patienter är något jag verkligen gillar, säger Marie-Louise., säger hon.
I sin nya befattning som chefläkare ansvarar Marie-Louise för Norrtälje sjukhus samt vårdcentralerna i Norrtälje, Hallstavik, Blidö, Bergshamra och Väddö. Hon efterträder därmed den tidigare chefläkaren, medan Susanne Bergenbrant Glas fortsätter sitt arbete som chefläkare för övriga delar av Tiohundra.