Annons

Ökad kapacitet på sjukhuset – endoskopin byggs ut

publicerad 7 december 2022
- av Redaktionen

NORRTÄLJE. Endoskopimottagningen på Norrtälje sjukhus blir nästan dubbelt så stor och möjligheten att screena för cancer ökar. – Jag är stolt att dessa screeningar, som syftar till att upptäcka eventuell förekomst av tjock- och ändtarmscancer, nu kommer kunna genomföras i Norrtälje. Det blir ett lyft för patienten att slippa färdas längre sträckor eftersom undersökningarna också kräver förberedelser för patienten, säger Saga Melin, endoskopist.

Om drygt ett år väntas endoskopimottagningen på Norrtälje sjukhus kunna ta emot sina patienter i nya, rymligare lokaler. Utbyggnaden kommer att innebära förbättringar för såväl patienter som personal, skriver Tiohundra i ett pressmeddelande.

Trycket på endoskopimottagningen har ökat sedan Norrtälje sjukhus byggdes på 90-talet och förutsättningarna att bedriva en modern, trygg och säker vård har ändrats.

Annons

– När vi utför fler undersökningar behöver vi större ytor. Ny modern utrustning kräver också anpassade lokaler, likväl som vi behöver bättre utrymme för personalen, säger enhetschef Katarina Sjöstrand, i pressmeddelandet.

Fler undersökningar
Kapaciteten kommer att öka i och med utbyggnaden. Vissa undersökningar som idag sker på operation kommer istället att kunna utföras i endoskopins lokaler.

På mottagningen kommer man även kunna genomföra kolorektal-screeningar, som idag utförs i Stockholm, berättar endoskopist Saga Melin.

– Jag är stolt att dessa screeningar, som syftar till att upptäcka eventuell förekomst av tjock- och ändtarmscancer, nu kommer kunna genomföras i Norrtälje. Det blir ett lyft för patienten att slippa färdas längre sträckor eftersom undersökningarna också kräver förberedelser för patienten, säger Saga i pressmeddelandet.

Sammantaget tror man att förutsättningarna för att bedriva en säker och trygg vård kommer att förbättras.

– Vi är förväntansfulla och ser fördelarna. Till exempel kommer vi få bättre utrymmen för administration, kunskapsinhämtning och utbildningar. Arbetsmiljön blir också bättre när patientflödet underlättas i och med om- och utbyggnaden, säger Sara Lundkvist, en av medarbetarna på endoskopin.

Vården håller igång under byggnationstiden
– Vi satsar på att hålla verksamheten igång, om än i något mindre omfattning. Under byggtiden kommer vi att samsas med bland annat kirurgi- och gynekologimottagningen på sjukhuset, säger Katarina Sjöstrand i pressmeddelandet.

FOTO: Arkivet

Annons

Person hittad död i Norrtäljeån

publicerad Idag 11:00
- av Daniel Rämsell
Bild på en polisbil intill Norrtäljeån.
Räddningstjänsten larmades på måndagsmorgonen till Norrtäljeån i centrala Norrtälje efter att en förbipasserande upptäckt en person i vattnet. Personen anträffades avliden, meddelar polisen. FOTO: Nicklas Salmin

Räddningstjänsten larmades på måndagsmorgonen till Norrtäljeån i centrala Norrtälje efter att en förbipasserande upptäckt en person i vattnet. Personen anträffades avliden, meddelar polisen.

Det var klockan 08.14 som räddningstjänst, polis, ambulans och dykare kallades till Norrtäljeån efter ett larm om en drunkning. En person anträffades i vattnet och kunde tas upp av räddningstjänsten.

– Räddningstjänsten plockade upp personen ur vattnet och man försökte med livräddande åtgärder, men man lyckades inte, säger Daniel Wikdahl, presstalesperson vid polisens ledningscentral.

Annons

Vad vet man om omständigheterna?

– Det är en person som plockades upp avliden ur Norrtäljeån. Sedan om personen drunknat eller om det finns någon annan bakomliggande orsak, det är för tidigt att säga. Just nu arbetar vi med att undersöka området kring ån för att se om det finns något som kan förklara vad som inträffat. Vi har alla dörrar öppna. Vi har inte uteslutit brott, men vi har inte inlett någon förundersökning.

Den avlidne är identifierad, men anhöriga är ännu inte underrättade.

 

Annons

Person hittad i Norrtäljeån – oklart skadeläge

publicerad Idag 9:02
- av Daniel Rämsell
Räddningstjänsten larmades på måndagsmorgonen till Norrtäljeån i centrala Norrtälje efter att en förbipasserande upptäckt en person i vattnet. Larmet inkom till SOS Alarm klockan 08.14.

Räddningstjänsten larmades på måndagsmorgonen till Norrtäljeån i centrala Norrtälje efter att en förbipasserande upptäckt en person i vattnet. Larmet inkom till SOS Alarm klockan 08.14.

– Det är en person som hittades i vattnet bakom Åhléns. Räddningstjänst, dykare och ambulans kallades till platsen och en person har tagit upp ur vattnet, säger Tommy Wållberg, ledningsbefäl vid räddningstjänstens ledningscentral.

Vet du något om status på den drabbade?

Annons

– Nej, det är inga uppgifter som jag har, säger han.

Det är ännu oklart vad som föranlett det hela och avseende skadeläge på den drabbade.

Artikeln kan komma att uppdateras..

Annons

Minskad andel laddbara bilar i Norrtälje – utsläppen ökar från nya personbilar

publicerad 18 januari 2025
- av Nicklas Salmin
Bild på hamnen i Norrtälje,
Andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Norrtälje minskade under fjärde kvartalet 2024, i kontrast till en viss ökning på riksnivå. Samtidigt visar ny statistik att koldioxidutsläppen från nya personbilar i Sverige ökar för första gången på många år.

Andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Norrtälje minskade under fjärde kvartalet 2024, i kontrast till en viss ökning på riksnivå. Samtidigt visar ny statistik att koldioxidutsläppen från nya personbilar i Sverige ökar för första gången på många år.

Det är under det fjärde kvartalet 2024 som 47 procent av alla nyregistrerade personbilar i Norrtälje var laddbara, vilket inkluderar rena elbilar och laddhybrider.

Av dessa utgjorde rena elbilar 33 procent av nyregistreringarna. Totalt registrerades 337 nya bilar i Norrtälje kommun under perioden, varav 51 procent var fossildrivna.

Jämfört med tidigare år har andelen laddbara bilar minskat i Norrtälje. Under samma period 2022 nådde andelen laddbara fordon sin topp på 57 procent.

På nationell nivå ökade andelen laddbara bilar något under slutet av året, men Norrtälje placerar sig ändå långt ner på listan över kommuner med hög andel laddbara nyregistreringar. Kommunen rankas som 102:a i landet av totalt 290 kommuner.

Koldioxidutsläppen från nya bilar i Sverige har ökat från 61 till 64 gram per kilometer under 2024, enligt branschorganisationen Mobility Sweden. Det är första gången på många år som en sådan ökning rapporteras, något organisationen menar hotar Sveriges möjligheter att nå EU:s klimatmål för vägtransporter.

Mobility Sweden pekar på behovet av mer effektiva styrmedel för att öka elektrifieringen av fordonsflottan.

Statistiken bygger på uppgifter från Trafikanalys och SCB och avser fjärde kvartalet 2024 och som Newsworthy analyserat.

Annons
Annons

Fler klarar studentexamen i Norrtälje – positiv utveckling jämfört med rikstrenden

publicerad 18 januari 2025
- av Nicklas Salmin
Bild på Rodengymnasiet i Norrtälje.
Andelen elever i Norrtälje som klarade studentexamen på tre år ökade under det senaste läsåret, enligt statistik från Skolverket.

Andelen elever i Norrtälje som klarade studentexamen på tre år ökade under det senaste läsåret, enligt statistik från Skolverket som Newsworthy analyserat. 

I Norrtälje kommun klarade 69 procent av eleverna på yrkesförberedande program studentexamen inom tre år, vilket är en ökning med tre procentenheter jämfört med året innan.

På de högskoleförberedande programmen klarade 70 procent examen, vilket innebär en ökning med en procentenhet. Nationellt sett minskade andelen elever på yrkesprogram som klarade examen från 75,9 procent till 74,7 procent, medan siffrorna på högskoleförberedande program varit oförändrade.

Rodengymnasiet har haft högst andel elever i Norrtälje kommun som klarade examen, med 72 procent av de elever som började gymnasiet 2021. Totalt omfattade gruppen 328 elever.

Enligt Skolverket beror minskningen på yrkesprogrammen nationellt sett bland annat på att färre klarade kursen matematik 1, vilket man menar kan ha flera orsaker. Dels är detta en kull som påverkades av pandemin under högstadiet, och verket bedömer att matematik var ett ämne som drabbades extra hårt av att undervisas på distans. Dessutom har matematik-kursen gjorts om, och de som tog studenten 2024 var den första kullen som hade den nya kursen.

– Vi bedömer inte att kursen är svårare än tidigare, men vi vet att det brukar ta ett par år att ställa om undervisningen när det görs ändringar i ämnesplaner. Vi ser också från vårens nationella prov i matematik att resultaten nu är tillbaka på samma nivå som innan ämnesplanen revideras, säger Jonas Vig, enhetschef på Skolverket till Newsworthy.

Annons
Send this to a friend