Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Rimbodagen – Rimbo i sitt kulturella ess

publicerad 10 augusti 2023
- av Daniel Rämsell

RIMBO. Den 12 augusti förvandlas Rimbo till en pulserande kulturell festplats. Rimbodagen, initierad av Rimbo Framtid, är inte bara en dag av festligheter, utan en manifestation för Rimbos styrka, kultur och gemenskap bland Rimboborna.

Rimbodagen som har sina rötter i en tidigare vision om en familjedag i Rimbo har utvecklats till mycket mer än så.

– Rimbodagen startade på initiativ av Rimbo Framtid som ville se en familjedag i Rimbo, utöver den årliga marknaden i oktober. Sedan 2008 har en kommitté med representanter från föreningslivet, köpmannaföreningen och kulturskolan anordnat evenemanget som bygger på ideellt arbete och har finansierats via lokala sponsorer, säger Bengt Hilding, en av projektledarna till Rimbodagen.

Bengt, som har varit med sedan starten, fortsätter att vara engagerad i eventet.

– Jag har varit med i den grupp som anordnar evenemanget sedan starten, med huvudansvar för det som erbjuds från scenerna. Vi fördelar olika arbetsuppgifter mellan oss i kommittén så att bokning av plats för knallar och utställare sköts av Per Holmström, tillståndsansökan av Peter Grafström, konst och dansare av Susanne Pontvik och så vidare, säger han.

Över åren har Rimbodagen genomgått transformationer till det bättre, inte minst tack vare sponsring.

– Scenerna har flyttat in till centrum och tack vare sponsorhjälp från Roslagens Sparbank har vi sedan några år tillbaka en proffsig scen, med tak, på torget, berättar Hilding. Teatertältet, som erbjuder teater för alla åldrar, är ett av de nyare tillskotten, förklarar han.

När det kommer till att välja aktiviteter och evenemang för Rimbodagen, betonar Hilding att det unika med eventet är att det i de band och grupper som uppträder på scenerna återfinns en eller flera medlemmar med anknytning till Rimbo. Bengt berättar också de strävar efter en jämn fördelning mellan kön, olika åldersgrupper och en mångfald av stilar och konstformer.

Rimbodagen bjuder på gatufest med aktiviteter för alla åldrar. Lokala föreningar anordnar prova-på-aktiviteter och lokala hantverkare visar upp sig för besökarna till eventet. Det kommer anordnas godisjakt och tivoli för barnen och i parken en utställning med entusiastfordon.

Kulturskolan i Rimbo spelar också en viktig roll för Rimbodagen och ligger Bengt varmt om hjärtat.

– Kulturskolan i Rimbo arbetar på uppdrag av kommunen men är en fristående aktör sedan 2007. I min roll som rektor för Kulturskolan i Rimbo har jag arbetat med flera lokala projekt tillsammans med kommunen, företag, föreningsliv, kyrka och skola för att skapa en positiv utveckling och framtidstro. Det finns en rad exempel på liknande arrangemang, runt om i kommunen, där lokalt engagemang och kultur i alla dess former spelar en viktig roll.

För Rimboborna och Hilding i synnerhet är Rimbodagen mer än bara en dag av festligheter – det skapar en känsla av samhörighet för Rimboborna.

– Samarbetet med köpmannaföreningen handlar mycket om att locka besökare till Rimbo centrum. Genom att anordna ett återkommande gratisevenemang som når en bred allmänhet skapas goodwill och samhörighet, avslutar Hilding.

Hela programmet för Rimbodagen

FOTO: Privat

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Populäraste hundnamnen i Norrtälje kommun

publicerad Idag 6:00
- av Nicklas Salmin
Bild på Hamntorget i Norrtälje.
Molly är det vanligaste namnet bland hundar i Norrtälje kommun, visar färsk statistik från Jordbruksverkets hundregister.

Molly är det vanligaste namnet bland hundar i Norrtälje kommun, visar färsk statistik från Jordbruksverkets hundregister, som Newsworthy har analyserat. 

Namnet toppar även listan i riket som helhet, följt av Bella och Charlie. Molly har behållit sin plats som ohotad etta i flera år, och detsamma gäller bland hundar i Norrtälje.

Ett namn som ökat i popularitet bland hundägare i Norrtälje det senaste året är Leo, både sett till antalet bärare och dess placering i rankningen. Samtidigt har namnen Alice och Elvis tappat mark i kommunen.

Nationellt har Molly, Bella och Charlie varit de tre vanligaste hundnamnen sedan 2018.

Trenderna visar att namn som Bosse och Luna har blivit allt mer populära, medan klassiker som Bamse och Wilma inte längre finns med på topp tio-listan.

Rangordning Namn Antal hundar
1 Molly 74
2 Bella 66
3 Doris 58
Sigge↑ 58
5 Bosse↓ 54
6 Sally 51
7 Harry↑ 47
8 Stella↑ 44
9 Luna↑ 43
Elsa↓ 43
11 Ludde↓ 42
12 Charlie↓ 40
Leo↑ 40
14 Ronja 39
15 Alice↓ 38
Maja↓ 38
17 Selma↓ 37
18 Wilma↓ 36
19 Bamse↑ 34
20 Milo↑ 33
21 Saga↓ 31
Ozzy↓ 31
23 Elvis↓ 30
Nova↑ 30
Mimmi↑ 30
26 Smilla↑ 29
Hugo↑ 29
Zorro↑ 29
29 Kira↑ 28
30 Ebba↑ 27
Atlas↑ 27
Rocky↑ 27
33 Greta↑ 26
Freja↑ 26
35 Tindra↑ 25
Zelda↑ 25
37 Morris↑ 24
Buster↑ 24
Märta↑ 24
Stina↑ 24

KÄLLA: Jordbruksverket/Newsworthy

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Tre restauranger i Norrtälje på topplista över Sveriges bästa burgare

publicerad Igår 6:00
- av Nicklas Salmin
Sammansatt bild på en Hamburgare och Norrtäljebåten.
Sajten Burgerdudes har släppt sin årliga rankning av Sveriges 100 bästa hamburgerställen, och tre av dem finns i Norrtälje kommun.

Sajten Burgerdudes har släppt sin årliga rankning av Sveriges 100 bästa hamburgerställen, och tre av dem finns i Norrtälje kommun.

På plats elva återfinns Bonden och Burgaren på Väddö. Det lokala mejeriet, som bland annat tillverkar ekologisk burgarcheddar, beskrivs av Burgerdudes som en favorit.

“Väddö Gårdsmejeri producerar Sveriges enda burgarcheddar och använder sin restaurang, Bonden & Burgaren, som ett perfekt showroom för sina produkter. Utöver den underbara osten kommer köttet från deras egen gård, och brödet bakas lokalt”, skriver Burger Dudes på sin hemsida.

Detta är andra året i rad som Bonden och Burgaren finns med på listan, även om de tappat två placeringar sedan förra året.

Minikedjan The Border, som öppnade en restaurang på Tullportsgatan i Norrtälje förra året, har också tagit sig in på listan. De hamnar på plats 19 och har dessutom utsetts till “Årets eldsjäl” av sajten.

Holy Subs, på Stockholmsvägen 49 i Norrtälje, intar plats 30 på listan.

Listan toppas av Funky Chicken Foodtruck i Nacka, som enligt Burgerdudes serverar Sveriges bästa hamburgare.

Hela listan hittar du här. 

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Läget på bostadsmarknaden i Norrtälje

publicerad Igår 5:00
- av Nicklas Salmin
Bild över hamnen och Tullportsgatan i Norrtälje.
"Det känns som att marknaden bubblar. Räntorna har blivit lägre och det finns ett uppdämt behov av att flytta"

Priserna på bostadsmarknaden i Norrtälje kommun har varit stabila de senaste tre månaderna, enligt uppgifter från Svensk Mäklarstatistik. Malin Wallin från Mäklarhuset delar med sig av sina tankar om hur bostadsmarknaden kan utvecklas framöver.

Under perioden oktober till december 2024 såldes 212 bostadsrätter i Norrtälje till ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor, vilket är en ökning från 138 försäljningar samma period förra året.

Beträffande villor har priserna också varit stabila. Totalt såldes 127 villor i kommunen under fjolårets sista kvartal, med ett medelpris på 3,7 miljoner kronor. Priserna på fritidshus visar däremot en mindre uppgång på 1 procent jämfört med tidigare.

Malin Wallin, fastighetsmäklare och delägare på Mäklarhuset Norrtälje, beskriver bostadsmarknaden som lovande men stabil.

– Det känns som att marknaden bubblar. Räntorna har blivit lägre och det finns ett uppdämt behov av att flytta. Utbudet är fortfarande stort, vilket gör att priserna inte kommer att skena iväg, utan att det kan bli någon variant av normalmarknad, säger hon.

Medelpriset på försäljningarna av fritidshus har under de senaste tolv månaderna haft en uppgång på 1 procent.

– Fritidshussäsongen är alltid stor i kommunen, och vi har många spekulanter som varje vår söker fritidshus här. Vad gäller villor och bostadsrätter ser vi att det även där är utbudsstyrt, och just nu finns en större efterfrågan på färdigrenoverade bostäder, säger Malin Wallin.

Malin berättar också att det är en större efterfrågan på stabila och välskötta föreningar, och att spekulanter är mer pålästa om vad de bör undersöka gällande föreningars ekonomi.

– Detta är något som vi också är tydliga med mot våra spekulanter, så att de förstår vikten av det, fortsätter hon.

Vad tror du om bostadsmarknaden under våren 2025?

– Sammanfattningsvis känns det som att det kommer att bli en mer stabil och jämn marknad. Affärer kommer att göras i större utsträckning, avslutar hon.

Annons

Trafikolycka i centrala Norrtälje – flera fordon inblandade

publicerad 23 januari 2025
- av Daniel Rämsell
På torsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka med flera fordon på Gustaf Adolfsvägen i Norrtälje.

På torsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan flera fordon på Gustaf Adolfsvägen i Norrtälje.

Klockan 16:48 larmades SOS Alarm om händelsen, där flera fordon skall vara inblandade.

Det finns för närvarande inga uppgifter om personskador i samband med olyckan. Platsen för händelsen är vid korsningen mellan Gustaf Adolfsvägen och Stockholmsvägen.

– Det är en mindre olycka som har inträffat mellan två fordon. Räddningstjänst är på plats och vi har stängt av vägen i riktning mot Norrtälje, säger räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Send this to a friend