Annons

Tre tunga förluster för KSON när förbundsdirektören också avslutar sitt uppdrag

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-02-13 – av Redaktionen
Maria Johansson, Peter Graf, Laila Lindroth
2 min läsning
Annons

NORRTÄLJE. Maria Johansson har varit förbundsdirektör för kommunalförbundet sjukvård och omsorg i Norrtälje, (KSON) i fyra år och avslutar nu sitt uppdrag, enligt ett pressmeddelande från Norrtälje kommun. Rekrytering till uppdraget sker per omgående men detta är den tredje tunga förlusten för KSON på kort tid. Peter Graaf, VD för Tiohundra lät nämligen nyligen meddela att han avgår i augusti 2023. Även Laila Lindrooth, administrativ chef på Tiohundra AB kommer att avsluta sitt uppdrag och istället tillträda som administrativ chef på Kommunstyrelsekontoret på Norrtälje kommun.

Det var i ett pressmeddelande 17 januari som Peter Graaf meddelade att han lämnar sitt uppdrag som VD för Tiohundra. Detta tätt följt av Laila Lindroth som också avslutar sitt uppdrag för bolaget. Nu meddelar alltså även Maria Johansson att hon efter fyra år på posten lämnar uppdraget som förbundsdirektör för kommunalförbundet, KSON.

– Jag kom till kommunalförbundet ett halvår innan pandemin bröt ut. Det innebar att fokus fick skifta till att hantera det enorma tryck som uppkom inom sjukvården och inte minst inom äldreomsorgen. Trots de utmaningar det har inneburit så har det varit fyra fantastiska år. Jag har haft förmånen att tillsammans med mina chefer och medarbetare utöver hanteringen av pandemin fortsatt utveckla och förbättra såväl den interna organisationen som dialogen med våra huvudmän och utförare här i Norrtälje kommun, säger förbundsdirektör Maria Johannsson, ett pressmeddelande.

Annons

– Så det är med blandade känslor jag fattat det här beslutet. Jag är dock ekonom i grunden och trivs att bidra med min kompetens inom det området. Så när jag fick det här erbjudandet som ekonomidirektör i Sundbyberg stad så kändes det rätt att tacka ja, avslutar Maria Johansson

Rekryteringen av en ny förbundsdirektör påbörjas per omgående. Det finns emellertid ännu inga uppgifter huruvida rekryteringsprocessen startat för VD-posten för Tiohundra eller inte.

– Jag tycker att det är tråkigt att Maria Johansson nu lämnar oss. Maria är omtyckt av chefer och medarbetare inom förvaltningen. Jag uppskattar även det goda samarbete som skett mellan oss inom direktionen och Maria under de här åren. Samtidigt önskar jag henne lycka till i hennes kommande uppdrag. Maria Johansson har meddelat att hon önskar avsluta sitt uppdrag i maj. Det innebär att vi omgående startar rekryteringen av en ny förbundsdirektör, säger Hanna Stymne Bratt, ordförande för direktionen, i pressmeddelandet.

 

Annons

Dödsstraff p g a bristande vandel – vilket samhälle vill vi ha?

Publicerad Igår 08:42 – av Catarina Wahlgren
Catharina Wahlgren
3 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Andrea Kronvall (SD) slår sig för bröstet över regeringens beslut om hårdare straff som ska göra Norrtälje tryggare. SD vill gärna att debatten ska handla om att straffa människor som framställs som obotligt kriminella. Men låt oss ta diskussionen om vad det egentligen handlar om – synen på människan och människans förmåga till förändring.

En av polisens mest erfarna bekämpare av organiserad brottslighet, Gunnar Appelgren, beskriver hur unga personer i kriminella miljöer – ibland kallade barnsoldater – agerar utan plan för vad som händer efter brottet. De förstår ofta inte ens att de kan åka fast. Det handlar inte om kalkylerande brottslingar, utan om barn som utnyttjas i ett system de inte behärskar. I veckan berättas om 15åringar som försökt rekrytera 8åringar – barn som lejer barn.

Just därför är det naivt att tro att hårdare straff i sig ska lösa problemet. Unga har svårt att få jobb, svårt att flytta hemifrån, skaffar barn senare eller inte alls. Vuxenblivandet skjuts på många områden fram. Utom när det gäller straff. Det pratas om att 6åringar ska punktmarkeras.

Annons

Att många reagerar på den hårda retoriken mot unga handlar nog om att vi i vår del av världen är ovana vid att sätta barn i fängelse och att splittra unga människor från sina familjer. Utöver det har vi varit trygga i att rättsliga åtgärder inte riskerar att bli godtyckliga. Sedan ca hundra år tillbaka har vi frångått tankar på att människor ska låsas in så länge att vägen tillbaka till samhället i praktiken försvinner.

Missförstå mig rätt: vissa straff behöver skärpas och det är bra att brottsoffer ska få bättre stöd. Det gäller t ex mäns våld mot kvinnor. Men stora delar av regeringens politik väcker allvarliga frågor. Lagrådet har riktat skarp kritik mot flera av förslagen kring bristande rättssäkerhet, otydliga lagar och otillräcklig analys av vilka konsekvenser förslagen kan få.

Samtidigt vet vi att lagändringarna kräver en massiv utbyggnad av kriminalvården. Vi talar om ett samhälle där allt fler människor ska sitta inlåsta allt längre tid. Lösningar som att hyra fängelseplatser utomlands är konkreta alternativ. Det för tankarna bakåt i historien – inte framåt.

Frågan är vad det gör med ett samhälle. Högern utnyttjar flitigt narrativet om den kriminelle invandraren och skickar skötsamma tonåringar och anställda inom vård och omsorg till länder de flytt för att komma undan krig och förtryck. Nu odlas narrativet om bristande vandel som något som kan komma att appliceras godtyckligt på den som inte passar i högerns perfekta samhälle. Det känns inte särskilt tryggt.

I grunden handlar det inte om att vara “hård” eller “mjuk”. Det handlar inte om livstids fängelse eller saft och bulle. Det handlar om människosyn. Tror vi att människor för all framtid kommer att vara synonyma med den värsta handling de någonsin har begått? Eller tror vi att förändring är möjlig?

Ett samhälle som slutar tro på människors möjlighet att förändras blir kallare, hårdare – och i längden också otryggare. Trygghet byggs inte genom godtyckliga lagar eller rädsla för ett hårt straff. Trygghet byggs inte genom att ge upp tanken på en andra chans. Låt diskussionen handla om ur vilken människosyn dessa förslag växer fram – och om det är den människosynen vi vill forma vårt samhälle kring.

Annons

Annons
Flygfyren

Man avfyrade raketer från balkong i Norrtälje – åtalas

Publicerad Igår 06:00 – av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.

Händelsen inträffade under natten till den 16 december förra året.

Polisen larmades till platsen efter att flera personer uppgett att fyrverkerier skjutits från en bostad.

Annons

Enligt utredningen pågick ett födelsedagsfirande i lägenheten.

Mannen har i förhör erkänt händelsen och uppgett att han var berusad vid tillfället.

Annons

Trafikolycka i Grisslehamn – en person till sjukhus

Publicerad 2026-04-15 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 17.09.

– Det är en olycka där en fyrhjuling har vält och föraren varit fastklämd under fordonet. Vi är på plats och har hjälpt ambulanspersonalen med att få upp personen till ambulansen, säger Lena Hoffman, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Det finns i nuläget inga uppgifter om skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons
Flygfyren

Bostadspriserna i Norrtälje – så ser det ut

Uppdaterad 2026-04-15, Publicerad 2026-04-15 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes hamnpromenad i solnedgång.
Priserna på bostadsrätter i Norrtälje kommun ökade med 7 procent under perioden januari till mars.
1 min läsning
Annons

Priserna på bostadsrätter i Norrtälje kommun ökade med 7 procent under perioden januari till mars. Enligt statistik från Svensk Mäklarstatistik, som Newsworthy har analyserat, innebär det en tydlig uppgång efter ett år med i stort sett stillastående priser.

Totalt såldes 182 bostadsrätter i Norrtälje under årets första tre månader, till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor.

Det är något färre affärer än samma period i fjol, då 199 bostadsrätter såldes.

Annons
Flygfyren

Samtidigt visar statistiken att villapriserna utvecklats svagare i kommunen.

Under samma period sjönk priserna med 4 procent i Norrtälje, medan de i hela Stockholms län i stället ökade med 2 procent.

I Norrtälje såldes 113 villor mellan januari och mars, till ett genomsnittligt pris på 3,6 miljoner kronor. Även här är antalet affärer lägre än året innan, då 123 villor bytte ägare.

Även fritidshusmarknaden visar en nedåtgående trend. Under de senaste tolv månaderna har priserna på fritidshus i Norrtälje minskat med 2 procent. Samma utveckling syns i hela länet.

Totalt såldes 46 fritidshus i kommunen under årets första kvartal, till ett genomsnittligt pris på 2,9 miljoner kronor. Det kan jämföras med 68 affärer under motsvarande period i fjol.

Annons

Annons
Flygfyren